Halmstadsgruppen
Här ser ni ett urval bättre oljemålningar som Halmstads Auktionskammare haft till försäljning under årens lopp. Naturligtvis mottages även akvareller och litografier utförda av Halmstadgruppen.
Sven Jonson
Slutad seglats
Axel Olson
Vid havet
Esaias Thorén
Plangeometrisk... 1931
Stellan Mörner
Teaterscen 1954
Esaias Thorén
Stilleben med frukter
Waldemar Lorentzon
Sydeuropeisk... troligen 1924
Sven Jonson
Celest, fenomen 1961
Erik Olson
Solen 1947
Stellan Mörner
I havets närhet 1950
Esaias Thorén
På stranden 1930-tal
Esaias Thorén
Klippa vid strand
Axel Olson
Fransk fågelmarknad 1949
Axel Olson
Fiskedon
Sven Jonson
Portaler... 1951
Sven Jonson
Siesta 1953
Esaias Thorén
Komposition med fiskar