Akvarell, blandteknik & grafik
Här ser ni ett urval bättre akvareller och grafiska blad som Halmstads Auktionskammare haft till försäljning under årens lopp. Naturligtvis mottages även mindre värdefulla akvareller och litografier till försäljning.
Marc Chagall
Jonas och valfisken
Le Courbusier
Sittande figurer
Mosse Stoopendaal
Havsband med flygande...
Anna Palm
Stockholms slott
E Roberti
Bataljscen
Endre Nemes
Nakenmodell 1941
Max Walter Svanberg
Två profiler...
Robert Högfeldt
Två gubbar...
F W Hatterley
Landskapsmotiv
Wilhelm von Gegerfelt
Parkmotiv
Anna Gardell-Ericsson
Skärgård med segelbåt
Salvador Dali
1966
Joan Miro
Doymir sous la lune
Joan Miro
La biche la tosca
Joan Miro
Beth sabée 1972
Marc Chagall
Lénvolee magique 1980
A Zorn
etsning signerad daterad 1917
Litografi
E Thorén
Litografi
W Lorentzon
Litografi
S Mörner
Litografi
E Olson
Litografi
A Olson
Litografi
S Jonson
Litografi
E Olson
Litografi
S Jonson
Litografi
S Jonson
Litografi
S Jonson
Litografi
S Jonson
Litografi
S Mörner
Litografi
S Jonson
Litografi
S Mörner
Litografi
S Mörner
Litografi
E Olson
Litografi
S Jonson
Litografi
S Jonson
Litografi
S Jonson
Litografi
S X:et Erixson
Litografi
S Jonson
Litografi
S Jonson
Litografi
A Olson
Litografi
E Olson
Blandteknik
E Thorén